بره موم و خواص درمانی آن

بره موم و خواص درمانی آن

بره موم چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که بره موم چیست؟ بره موم ماده‌ای شبیه موم و از تولیدات زنبور عسل است که خمیری شکل و چسبناک است و بوی مطبوعی دارد و تنوع رنگ آن از سبز تا قهوه‌ای و قرمز متغیر است. رنگ و عطر بره موم در مناطق مختلف متفاوت بوده و خصوصیات آن بستگی به نوع گیاهان موجود در هر منطقه دارد که زنبورها از آن تغذیه می کنند.

مشخصات شیمیایی بره موم:

مقدار و نوع ترکیبات بره موم بسته به مکان، زمان جمع‌آوری و روش تولید آن متفاوت است اما در حالت کی بره موم حاوی  اسیدهای چرب ضروری، ترکیبات آلی، ویتامینها و عناصر معدنی مانند نقره، سدیم، جیوه، مس، منگنز، آهن، کلسیم، وانادیم و سیلیس است. بره موم در الکل اتیلیک، استن و بنزن حل می‌شود و الکل می‌تواند مواد قابل حل آن جدا نماید.

چگونه بره موم توسط زنبور تولید می شود؟

زنبور ابتدا تکه های رزین یا صمغ تراوش شده از جوانه یا تنه برخی درختان را به وسیله پاهای عقب و قطعات دهانی جدا می کند و سپس آنها را به کمک بزاق دهان نمناک و شکل حبه مانند به آن می دهد و در نهایت به وسیله ی آرواره ها و به کمک پاها حبه ها را در داخل سبد گرده در پاهای عقبی قرار داده و به کندو حمل می نماید.

خواص درمانی بره موم:

بره موم یکی از فرآورده های زنبور عسل است که برخی خواص آن به شرح زیر هستند:

  1. بره موم ضد ويروس و محرك سيستم ايمنی:

همواره ويروس ­ها در تلاش براي مقابله با سلامتی هستند و اکثرا بوسيله آنتي­ بيوتيك ­ها تحت تأثير قرار نمي ­گيرند و تغيير نمی كنند ، بنابراين توليد واكسن براي آنها سخت است. همچنين ویروس ها موجب بيماری شده و تكثير می ­شوند. هدف داروهای جديد جلوگیری یا متوقف كردن تكثير ويروس ­ها می باشد و چون داروها به سلول های ميزبان نیز حمله می­ كنند، اثرات جانبی هم دارند. شايد بتوان گفت ويروس­ ها بزرگترين تهديد كننده سلامت بشر هستند، انسانها فعلاً با  HIV درگیر هستند.

با اينكه همه ­گيری آنفولانزا به سرآمده و پيش­ بينی ­ها و روش هايی برای کم کردن صدمات و آشفتگي­ های مربوط به آن وجود دارد اما هر ساله با تغییر فصل و نزدیک شدن سرما نوع جدیدی از این ویروس مردم را مبتلا می سازد و راه­ حل اساسی مورد نياز است. وجود بيوفلاونوئيدها در بره­ موم يك روش منحصر به فرد براي مقابله با ويروس ­ها می باشد. در واقع به جای اينكه هر بار كه يك سلول آلوده مي­ شود به مقابله دارویی با آن بپردازیم بیوفلاونوییدها ویروس ها را در یک پوشش پروتئینی قرار می دهند اين به اين معنی است كه بخش خطرناك و DNA/RNA ويروس بی اثر شده و عفونت متوقف می­ شود .

در یک آزمایش بالینی که بر روی مبتلایان به تبخال تناسلی انجام شد، بره­ موم بسیار مؤثرتر از Acyclovir ( آسایکلوویر، ضد ويروس)  عمل نموده و شواهد در حال پيشرفتی وجود دارد مبنی بر اينكه بره­ موم می­ تواند به درمان بيماران HIV كمك كند. بره­ موم همچنين بعنوان تحريك كننده­  سیستم ايمنی عمل می كند كه از موارد مورد علاقه­ همگی ماست. اين ماده اين كار را با تغيير روش توليد سيتوكینين انجام داده و موجب آزاد شدن آن می­ شود.

بره موم و خواص درمانی آن
بره موم و خواص درمانی آن

سيتوكين­ین ها پيام رسان­هاي شيميايی هستند كه به سلول­ های سيستم ايمنی امكان ارتباط با یکدیگر را مي­ دهند. با تغيير سيستم سيتوكينین، در مرحله اول امكان آماده شدن سيستم ايمنی جهت واكنش سريع و مؤثر به آنتی ژن­ ها را می دهد. به همان صورت، بيوفلاونوئيدهای درون بره­ موم موجب تحريك توليد اینترفرون می شوند كه می­ تواند به ترمیم و تکثیر گلبول های سفید و لنفوسیت های T در انسان كمك كند و سيستم ايمنی آنها را تقویت كند. اين تغيير سيستم­ های سيتوكینين و اینترفرون به اين معنی است كه بدن شما آماده برای نبرد با عفونت و سالم نگه داشتن شماست و در واقع استفاده از بره­ موم بعنوان مكمل غذایی، کمک شایانی به سلامتی می ­کند.

2- بره موم ضد تومور و سرطان

در پژوهش های جدید تاثیر بره­ موم در كاهش اندازه­  تومورها، تخريب انتخابی و محدود كردن تكثير سلول های بدخيم بسياري از انواع مختلف سرطان ها نشان داده شده است. در دهم ژوئن سال 2005، محققان سرطان، يك ميليون دلار براي بررسی ميزان تاثیر بره ­موم در درمان سرطان هزينه كردند. Costas Koumenis رهبر گروه محققين اين مطالعه گفت كه خواص بسيار جالب بره موم اين است كه آنها موجب مرگ سلول در تومورها می­ شوند اما سلول های عادی را از بين نمی برند. اين مطالعه همراه با ديگر مطالعات رايج، امیدی در زمینه تاثیر بره­ موم در درمان سرطان ایجاد کرده است.

بره موم پونیک دارو با روشی نوین که در ایالات متحده ابداع شده و در خاورمیانه مشابهی ندارد تولید می شود. تهیه بره موم  به این روش، تاثیری در خواص آن نمی گذارد و کیفیت بالایی دارد. این محصول در کپسول های 500 میلی گرمی عرضه می شود و هر بسته حاوی 75 کپسول است. می توانید برای خرید بره موم از طریق فروشگاه پونیک اقدام کنید.

error: اجازه ی کپی وجود ندارد!!