آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها و فواید سلامتی آن ها
اگر اخیراً در مورد سلامتی چیزی را جستجو کرده باشید، کلمه “آنتی اکسیدان” را مشاهده خواهید کرد. قطعاً این یک کلمه کلیدی است ، اما معنی آن چیست؟
آنتی اکسیدان چیست و چرا برای ما مفید است؟
آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از سلامت سلول پشتیبانی می کنند و به محافظت از ما در برابر چیزهایی که می توانند به سلولهای بدن ما آسیب برساند
کمک می کنند. این موارد شامل آلودگی، دود سیگار، مواد شیمیایی (زیست محیطی ، خانگی و باغ)، الکل و غذاهای خاص (مانند غذاهای سرخ کردنی و فست فود ها ) میگردد. در اصل ، آنتی اکسیدان ها به خنثی کردن موادی که می توانند باعث آسیب سلولی شوند، کمک می کنند. وجود و دریافت آنتی اکسیدان ها به نفع همه است و از آنجا که ما می توانیم در اثر افزایش آلاینده ها یا مواد شیمیایی مضر در پیری حساسیت بیشتری داشته باشیم، آنتی اکسیدان می تواند با افزایش سن، قدرت و کیفیت سلامتی ما را نیز افزایش دهد.

غذاهای آنتی اکسیدانی
آنتی اکسیدان ها اغلب در غذاهای گیاهی که رنگی غنی دارند، مانند شکلات تلخ، تمشک قرمز یا کلم سبز تیره یافت می شوند.
مقدار کمتری هم در غذاهای کم رنگ تر مانند گل کلم سفید وجود دارند. همچنین در غذاهایی که معمولاً در رژیم غذایی روزمره کمتر استفاده میشوند و عنوان چاشنی را دارند، مانند زردچوبه یا میخک، بسیار زیاد هستند.

تمام انواع توت ها به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی خود در این دسته قرار دارند. تصور می شود که فلاونوئیدها در غذاهایی مانند انار، زغال اخته، چای سبز، سیب، کاکائو و پیاز خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد.

خوردن پنج وعده ی سبزیجات و دو وعده میوه هر روز، در رنگهای متنوع، شما را در مسیر دستیابی به مقدار کافی از فلاونوئیدها قرار می دهد.

اطمینان حاصل کنید که حداقل نیمی از بشقاب شام شما را سبزیجات تشکیل میدهند و در طول زمستان چای سبز میل کنید .

شکر و رفتار شیرین
بسیاری از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان شیرین هستند، بنابراین به راحتی می توانید آنرا به رژیم غذایی خود اضافه کنید، همانطور که خوردن انواع توت ها لذت بخش است، شکلات تیره در بین توصیه های بهداشتی مورد علاقه بسیاری از مردم است و تنوع گسترده ای نیز در بازار برای انتخاب وجود دارد.

همیشه به یاد داشته باشید که برچسب های شکلات، مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین را بررسی کنید. شکر اغلب به شکلات تلخ اضافه می شود زیرا بدون آن بسیار تلخ است و خوردن شکلات راحت نیست.
همچنین شکر معمولاً به آب میوه های آنتی اکسیدانی اضافه می شود. اما بهتر است برچسب های توضیحات و محتویات را کامل بخوانید و به خاطر دندان های خود و سلامتی عموم یدقت بیشتری انجام دهید.
سلامت چشم

بعنوان مثال، در بیماری های چشمی مربوط به سن، آنتی اکسیدان ها نقش عمده ای را ایفا می کنند. نشان داده شده است که کاروتنوئیدهایی مانند لوتئین و زاكزانتین كه در سبزیجات با رنگ سبز تیره مانند اسفناج وجود دارد از ماکولای چشم محافظت میکند.
لوتئین و زاكزانتین در یك رنگدانه محافظ بنام رنگدانه ماكولا نقش دارند كه فعالیت آنتی اکسیدانی دارد و به فیلتر کردن نور آبی مضر كمك می كند. از دیگر مواد مغذی آنتی اکسیدانی مفید برای چشم زغال اخته و انگور است که برای حمایت از فشار چشم و خستگی بسیار مناسب است.

سیستم ایمنی
از دیگر گیاهان دارویی که به دلیل داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی مشهورند انواع قارچ ها هستند، این گیاهان قدرتمند ازسیستم دفاعی بدن و پشتیبانی می کنند.
سلامت مغز
زردچوبه حاوی آنتی اکسیدانی بنام کورکومین است، کورکومین موجود در زردچوبه نیز به دلیل پشتیبانی از مفاصل و عملکرد شناختی بسیار مورد ستایش است . زردچوبه می تواند در پیری مورد توجه ویژه باشد.
هنگامی که می بینید حافظه ی شما همانند گذشته سریع نیست و مفاصل شما نیز به حمایت نیاز دارند، مانند اکثر توصیه های رژیم غذایی، تنوع و طراوت مهم است. سعی کنید برخی از آنتی اکسیدان های خود را از انواع توت های آبدار، بعضی از آنها را از انواع سبزیجات با رنگ روشن مانند گوجه فرنگی و فلفل دلمه و برخی دیگر را از گیاهانی مانند زردچوبه و زنجبیل بگیرید.

سعی کنید سبزیجات و میوه های تازه بخورید و اسموتی درست کنید یا یک مکمل غنی از آنتی اکسیدان با مواد مناسب برای نیازهای سلامتی.
مهمترین مکمل ها از جمله آنتی اکسیدان ها را باید از یک منبع معتبر خرید کنید. پونیک دارو تلاش میکند بهترین ها را در کنار یکدیگر نهاده و بدون افزودنی شیمیایی به شما عرضه کند. پونیک، تقویت با عصاره طبیعت.
اگر دارویی مصرف می کنید قبل از مصرف مکمل با پزشک معالج خود مشورت کنید. .

error: اجازه ی کپی وجود ندارد!!